Фудбал
14. November 2017 - 13:08

Торес повторно ќе игра во Англија

 
 
 
Шпанскиот фудбалер Фернандо Торес би можел во јануарскиот преоден рок да се врати во Англија, пишуваат тамошните медиуми. 
 
Торес се поврзува со трансфер во екипите на Њукасл или Саутемптон. 
 
Доколку се реши да се пресели во Њукасл, тој повторно би работувал со менаџерот Рафа Бенитез, на чие инсистирање Торес дојде во Ливерпул во 2007 година.
 
Интерес за Торес пројави и тимот на Саутемптон каде тренер е Маурицио Пелергино поранешниот асистент на Бенитез од времето кога Торес го носеше дресот на Ливерпул. 
 
33-годишниот Торес сезонава добива мала минутажа од Диего Симеоне, кој настапи на шест натпревари, додека на само два меча беше меѓу стартните единаесетмина. Минутажата на Торесе ќе биде уште помала, откако во зимскиот период право на настап за „јорганжиите“ ќе имаат Диего Коста и Витоло.
 
Доколу се реши да се врати во Англија, и да заигра за било која од овие две екипи, за поранешниот шпански репрезенттивец тоа ќе биде трет тим од оствовото за кој настапил. Торес покрај четирите сезони во Ливерпул, го носеше и дресот на лондонски Челзи од 2011 до 2015 година.