Балкан
9. January 2017 - 22:10

Студеното време одзеде најмалку четири жртви во Албанија

Силните студови во последните три дена го одзедоа животот на најмалку четири лица во Албанија, пренесуваат американските медиуми.

Снегот дури денеска престана да паѓа, но во цела земја остануваат ниските температури.

Во градот Голем, на 80 километрти западно од Тирана, почина 52-годишен маж, Во Саранда, на југот од земјата, пак, вчера беше пронајдено мртвото тело на  53-годишен просјак.

Ден претходно, друг 38-годишен бездомник беше најден мртов во пристанишниот град Драч, западно од Тирана., додека еден 62-годишен маж починал откако паднал од покривот на куќата кога се  обидел од него да го исчисти мразот.

Повеќе села, главно во северниот и североисточниот дел од земјата,  и натаму остануваат изолирани, а во многу места е воведен режим за снабдување со струја и вода, вклучувајќи ја и престолнината Тирана.

Властите одлучија училишните објекти да останат затворени и по зимскиот распуст.