Балкан
6. October 2017 - 15:01

Страв и ужас во Бела Црква: Мажот го избодел до смрт, жената сакал да ја силува

Јон Мезимка наречен Мујо убиен е во четвртокот навечер околу 22 часот во Бела Црква. Според сознанијата за убиството е осомничен Ива Новаков, кој неодамна излегол од затвор каде одлежал поради тешки кражби.

Новаков и Јон Мезимка седеле во друштво на девојка и пиеле кога дошло до кавга. Пијаниот иван Новаков извлекол нож и го избодел Јон Мезимка кон на место останал мртов. Тргнал и кон девојката со намера да ја силува.

Полицијат аод Бела Црква го уапси осомничениот Иван Новаков.

Тој е осомничен дека Јон го усмртил со повеќе убоди од нож во ределот на градите.

Жената која е сведок на убиството се здобила со полесни повреди од страна на убиецот Новаков и е сместена во Здравствениот дом и не е животно загрозена.