Свет
3. April 2023 - 14:17

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел.

Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО.

– Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во пресрет на средбата на министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел.

Процесот на ратификација во 30-те земји членки на НАТО беше завршен на 31 март со одобрението на турскиот Парламент за пристапување на Финска, која поднесе барање за членство во НАТО во мај 2022 година.