Балкан
2. March 2021 - 12:22

Србија и донираше 5.000 вакцини против Ковид-19 на БиХ

Претседателот на Сртбија, Александар Вучиќ денеска во Сараево и донираше на Босна и Херцеговина 5.000 вакцини против Ковид-19 на АстраЗенека.

На сараевскиот аеродром Вучиќ беше пречекан од претседавачот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и од бошњачкиот членот на Претседателството Шефик Џаферовиќ.

Иако беше најавено дека Вучиќ ќе биде пречекан од тројцата членови на Претседателството на БиХ, не присуствуваше хрватскиот член Жељко Комшиќ.

Вучиќ најави дека во следните неколку дена во БиХ ќе пристигнат уште 5.000 дози вакцина.

БиХ е трета земја во регинот на која Србија и донира вакцини, по Северна Македонија и Црна Гора.