Ф1
19. September 2023 - 15:33

Верстапен на Големата награда на Јапонија ќе вози со кацига посветена на земјата домаќин

Шампионот во Формула 1, Макс Верстапен ќе носи специјална кацига на претстојното Јапонското ГП.

Двократниот шампион во Формула 1 зборуваше за „посебниот“ однос на Хонда со земјата, каде што го имаше своето прво деби како тест возач во Торо Росо во 2014 година и ја освои титулата минатата сезона.

- Многу бела боја и црвено на врвот во суштина е обид да се претстави знамето на Јапонија,  објасни возачот на Ред Бул за изборот на боите на новата кацига.

Трката од Формула 1 шампионатот за Големата награда на Јапонија ќе се вози во Сузука претстојниот викенд.