Фудбал
3. October 2023 - 11:31

Сопственикот на Интер Мајами: Сите ми велеа дека сум луд кога кажав дека Меси ќе потпише за нас

Сопственикот на Интер Мајами, Хорхе Мас потсети на деталите од трансферот во тимот на напаѓачот Лионел Меси. Тој рече дека сите го правеле луд кога кажал дека планира да потпише со освојувачот на Светското првенство. 

– Сите ми велеа дека сум луд говорејќи дека ќе го донесам Меси во Интер Мајами. Што може да биде подобро ако најдобриот играч на светот дојде во Мајами, каде што може да ужива со сопругата, со своите деца. Беа потребни четири и пол години за да го убедам Лионел и тој да донесе одлука со семејството. Никогаш не ја изгубив вербата, изјави Маса, цитиран од „Marca“. 

Ова лето Аргентинецот се пресели во Интер Мајами како слободен играч. Меси ги пропушти последните три натпревари на својот тим поради повреда, вклучувајќи го и финалето на Отвореното првенство на САД, кое неговиот тим загуби од Хјустон Динамо (1:2).