Фудбал
19. September 2023 - 16:49

Нагелсман ќе ја води германската репрезентација до крајот на Евро 2024

Јулијан Нагелсман е нов селектор на германската фудбалска  репрезентација. Според „Bild“, Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ) постигнал договор за соработка со 36-годишниот тренер. Тој ќе ја води репрезентацијата до крајот на Евро 2024 година.

Останува само страните да се договорат за последните детали. Платата на тренерот се очекува да биде 400.000 евра месечно.

Во исто време, договорот на Нагелсман со Баерн е раскинат. Тренерот повеќе нема да добива исплати од клубот од Минхен.

Баерн во март најави оставка на Нагелсман. Томас Тухел беше назначен за главен тренер. Сепак, Нагелсман продолжи да прима исплати според договорот, кој траеше до 2026 година - вкупно тој можеше да добие околу 20 милиони евра.