Тенис
20. September 2023 - 13:33

Надал: Ѓоковиќ е најдобар во историјата на тенисот и тука нема што да се дискутира

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека Србинот Новак Ѓоковиќ е најдобриот играч во историјата на тенисот според освоените титули.

– Бројките се бројки, а статистиката е статистика и во таа смисла неговите бројки се секако подобри од моите. Немам доволно големо его за да не ја прифатам реалноста таква каква што е. Ова е вистина. Останатото е прашање на вкус, инспирација, чувство, против кои можеби еден играч повеќе ви се допаѓа отколку друг. Што се однесува до титулите, Ѓоковиќ е најдобар во историјата и нема што да се разговара, изјави Надал.

Триесет и шестгодишниот Ѓоковиќ е апсолутен рекордер по бројот на победи на Грен слем турнирите во 21 век – 24. Има и 97 победи на АТП турнирите. Во моментов тој е првиот рекет на светот.

Една година повозрасниот Надал во кариерата има освоено 22 Грен слем титули во сингл.