Здравје
1. March 2016 - 19:29

Со овој напиток кажете им збогум на маснотиите околу стомакот

Одговорот се крие во напиток кој може да го напрвите дома и кој треба да се пие како замена за појадок.

Главната причина за настанување на масното ткиво околу стомакот е таканаречениот синдром на мрзливи црева. Тој го успорува процесот на согорување на маснотиите и детоксикацијата. Нутриционистите велат дека постои решение за овој проблем.

Ова се потребните состојки:

125 грама рен

-3 лимони (пред користење да се стават 10 минути во сад полн со вода во кој ќе има една лажичка оцет)

-3 лажици мед

Ренот ставете го во блендер и добро измелете. Нелупениот лимон исечете го на кришки, извадете ги семките и додаде ги во блендерот. Блендирајте се додека повторно не добиете изедначена смеса. Додадете го медот и повторно вклучете го блендерот. Напитокот да се чува во стаклена тегла во фрижидер.

Се консумира по една лажица два пати на ден во период од три недели.

Ренот е позната билка по своето благотворно дејство на здравјето. Како ќе се користи стотина години.