Спорт плус
19. January 2020 - 18:21

СК Слалом: Победа на Ноел во Венген

Клемен Ноел една година по својата прва победа, повторно триумфираше на престижниот слалом во швајцарскиот ски-центар во Венген, покажувајќи дека со своите 21 година е големата надеж на француското скијање.

Ноел по две возења имаше комбинирани 1:46.43, за да го победи лидерот во генерален пласман (и во слалом), Норвежанецот Хенрик Кристоферсен, додека последното место на подиумот отиде кај Русинот Александер Хорошилов, кој заостана +0.83 секунди. Ова е втора победа за Ноел во јануари, откако на почетокот на годината првпат победи на „Црвени спуст“ на Сљеме покрај Загреб.

Неговиот сонародник, Алексис Пинтуро не го заврши второто возење, за да дозволи Кристоферсен да направи предност во генерален пласман – Норвежанецот има 691 пред Пинтуро (613) и Александер Омод Килде (591). Во слалом, Кристоферсен има 402 поени пред Ноел со 340.