Свет
23. September 2021 - 8:43

Сиромашните земји ги обвинија богатите за нерамномерна распределба на вакцините

Лидерите на земјите во развој на Генералното собрание на ОН предупредија дека трупањето вакцини против Ковид-19 во богатите земји овозможува развој на нови варијанти на коронавирус и дека инфекцијата повторно зема замав.

Филипините, Перу, Гана и многу други земји порачаа дека солидарноста не успеала, а генералниот секретар на ОН ја нарече нерамномерната распределба на вакцината „бесрамна“.

„Богатите земји ја складираат вакцината, додека сиромашните ја добиваат со капалка“, рече филипинскиот претседател Родриго Дутерте.

Според него, „ова е шокантно и мора да се нарече со вистинското име – себичност која не е ниту оправдана ниту морална“.

Околу 35 проценти од луѓето во светот кои примиле барем една доза вакцина доаѓаат од земји со високи приходи, од кои 28 проценти се од Европа и Северна Америка.

Во меѓувреме, стапките на вакцинација во некои земји, како што се Хаити или ДР Конго, се помали од еден процент.

Африка е тешко погодена од т.н. национализам на вакцините, при што околу 900 милиони Африканци допрва треба да ја примат вакцината за континентот да достигне 70 проценти вакцинација.

САД вчера ветија дополнителни 500 милиони дози вакцина за други земји, а Кина две милијарди дози за остатокот од светот до крајот на годината.