Македонија
23. April 2019 - 9:31

Силјановска до Заев: Од каде смрди рибата, народот ќе испорача „метла" на 5 мај

Се чудам од каде смрдеше рибата?! Народот ќе ви ја испорача „Метлата" на 5 мај!, напиша на Твитер Гордана Сиљановска-Давкова откако вчера на трибина Заев најави чистка.
 
Кандидатката за претседател на Македонија на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Сиљановска вели дека политиката мора да се врати во рамките на правото. „Само ако законите се во согласност со Уставот и ако тие се применуваат подеднакво за сите нас, може да ја вратиме довербата во институциите“, напиша на Твитер Сиљановска.
 
 
Претходно Заев рече дека оделе на убедлива победа.
 
- Близината на гласовите вика дека се враќа режим, се враќа Груевски, а тоа никој не го сака. Да ги вратиме насмевките на лицата и да засукаме ракави во наредните две недели. Не се работи за СДСМ, за коалициони партнери, туку за татковината. Не нуди алтернатива освен само квази-националистичка реторика. Едвај чекаат да се вратат и да ја доразграбаат државата. Ние ја примивме пораката дека има незадоволство од централната и окалната власт. Најавувам дека секако ќе има чистка и секако ќе расчистиме. После изборите ќе се случат промените. Ќе дојдат нови и поучени од грешките на претходниците - рече Заев на трибна синоќа.