Свет
30. September 2020 - 9:26

Силен земјотрес во Тајван

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе источниот брег на Тајван.

Потресот ги разниша зградите и во главниот град Тајпеј.

Централната метеоролошка служба на Тајван соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 106 километри.

Засега нема информации за штети или жртви.