Фудбал
25. May 2016 - 14:59

Швајцарецот Џака во Арсенал

Швајцарскиот репрезентативец Гранит Џака е првото засилување за премиерлигашот Арсенал за наредната сезона. Арсенал, за трансферот на Џака, на Борусија Менхенгладбах и платил 33 милиони евра.
 
Џака има 23 години, станадарден е репрезентаивец на Швајцарија (40 натпревари, 12 голови), кариерата ја започнал во Базел, а изминатите четири години го носеше дресот на Менхегладбах.
 
„Џака е интересен млад фудбалер, зад себе веќе има големо искуство со настапите во Бундеслигата и Лигата на шампионите. Долго време го следевме. Радосни сме што дојде во Арсенал. Му посакуваме успешни настапи на ЕУРО 2016“, рекол менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер.