Свет
20. October 2017 - 22:29

Шеснаесет египетски полицајци убиени во престрелка со исламистичка група

Најмалку 16 египетски полициски офицери биле убиени денеска во престрелка со исламистичка група во областа Бахрија во западната египетска пустина, јави турскиот весник Дејли Сабах.

Според весникот, египетските безбедносни сили нападнале упориште на исламистичката група Хасм, за која се смета дека е поврзана со Муслиманското Братство и дека стои зад серија напади врз полициски команданти и судии. Исламистите се обиделе да побегнат од полицијата, но дел од нив пружиле отпор при што се развила пресметка со полициските засилувања. Групата користела и бомби во пресметката со полицијата.

Стотици војници и полицајци се убиени во неколкугодишните судири со Муслиманското Братство, група која дојде на власт по Арапската Пролет во 2012 година, но беше соборена по државниот удар во 2013 година.