Свет
7. May 2018 - 8:58

Серија земјотреси го погодија Салвадор

Серија земјотреси го погодија вчера јужниот дел на Салвадор, а властите соопштија дека се оштетени десетици куќи.

Засега нема податоци за евентуално настрадани или посериозно повредени лица.

Американскиот геолошки институт соопшти дека најмалку четири земјотреси со јачина од над 4,3 степени според Рихтеровата скала го погодиле регионот, почнувајќи од вчера изутрина по локално време. Три потреси биле со јачина од 5,2 до 5,6 степени по Рихтер.

Најмалку 75 куќи се оштетени, а три се целосно уништени, соопшти Агенцијата за цивилна одбрана.