Фудбал
8. February 2016 - 9:03

Серија А: Рома поуспешна од Сампдорија

Екипата на Рома оствари победа на последниот натпревар од 24.коло од Серија А. На „Олимпико“ во Рим домашните фудбалери беа поуспешни од Сампдорија со 2:1.
 
Стрелци на головите беа: Алесандро Флоренци (45+1 минута) и Диего Пероти (50) за Рома, додека Сампдорија намли со автоголот на Миралем Пјаниќ (57).
 
На другите дуели од 24.коло: 
Верона – Интер 3:3, 
Милан – Удинезе 1:1, 
Фросиноне – Јувентус 0:2,
Наполи – Карпи 1:0, 
Сасуоло – Палермо 2:2, 
Торино – Киево 1:2, 
Аталанта – Емполи 0:0, 
Џенова – Лацио 0:0, 
Болоња – Фиорентина 1:1.
 
Табела: Наполи 56 бодови, Јувентус 54, Форентина 46, Интер 45, Рома 44, Милан 40,...