Тенис
10. September 2020 - 10:42

Серена Вилијамс преку Пиронкова до полуфинале на УС Опен

Серена Вилијамс направи уште еден чекор кон својата 24. гренд слем титула кога во четврт-финалето на САД опен се врати од сет негатива против Бугарката Цветана Пиронкова за 4:6/6:3/6:2 победа на две тенисерки кои му се вратија на спортот по паузата за да станат мајки.
 
Пиронкова паузира три години од тенисот кога го доби својот син Александар пред да се врати токму на Флешинг Медоуз, а Вилијамс исто така има тригодишна ќерка Алексис Олимпија, но таа претходно му се врати на спортот по само неколку месеци пауза по пораѓањето.
 
За место во финалето, Серена ќе се бори со подобриот од дуелот меѓу уште една мајка и поранешна гренд слем шампионка, Белорусинката Викторија Азаренка, и белгиската 16-та носителка, Елизе Мертенс.