Македонија
20. јуни 2017 - 12:13

Седум повредени во 14 сообраќајки во Скопје

Две лица се здобиле со тешки телесни повреди, а пет со полесни, додека во девет  од вкупно 14-те сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје е причинета само материјална штета.

Вчера од страна на сообраќајната полиција се откриени поголем број на прекршоци. Санкционирани се тројца возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи го управувале возилото под дејство на алкохол поради што се исклучени од сообраќај, како и 13 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано, а пет пешаци поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафор. Затекнати се 25 непрописно паркирани возила.

Со специјалното возило „пајак“ отстранети се вкупно 55 возила.