Балкан
13. March 2020 - 11:52

Седум нови случаи на коронавирус во Србија, вкупно 31 заболени

Во Србија од утрово се регистрирани уште седум нови случаи на инфекција со коронавирус, така што вкупниот број заразени сега е 31, покажуваат најновите податоци на Министерството за здравство.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, од 29 тестирани случаи, седум биле позитивни, а 22 се негативни на новиот коронавирус.

Епидемиологот Зоран Радовановиќ изјави дека бројот на заразени е само „врв на ледениот брег, и сигурно е дека има многу повеќе заразени“.

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа во вонредното обраѓање до јавноста изјави дека Србија во моментов има 1.008 респиратори и дека за 25 дена ќе се набават уште 500 респиратори затоа што „е побарано да се подготвиме за најлошото сценарио“. Тој најави дека платите за сите здравствени работници ќе бидат зголемени за 10 проценти од 1 април.

Од пред два дена во Србија забранети се сите јавни собири за над 100 луѓе во затворени простории, 44 помали гранични премини се затворени, забранети е влез за странски државјани кои доаѓаат од жариштатат на коронавирусот, но образовните институции се уште работат.

Неколку ученици од гимназијата во Чачак кои присуствуваа на роденденската забава каде било и лице од странство кое страда од коронавирусна болест, беа причина Директорот превентивно да ја распушти смената во таа гимнзија.
 
Српската премиерка, Ана Брнабиќ, изјави дека во тек е тестирањето на систем за домашна настава ако, во еден момент, професијата каже дека училиштата треба да се затворат заради коронавирусот.

На денешната седница на српската влада ќе се формираат два кризни штаба – едниот за сузбивање на коронавирусот, а другиот за отстранување на ефектите врз економијата, изјави премиерката Ана Брнабиќ.