Кошарка
14. April 2017 - 0:17

Седми триумф на МЗТ Скопје во Супер лигата

 
  Шампионот МЗТ Скопје Аеродром ја оствари и седмата победа во домашното кошаркарско првенство. 
 
Во натпревар од 7.коло на Супер лигата одигран вечерва во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, кошаркарите на МЗТ Скопје  во неизвесен меч беа подобри од гевгелиски Кожув со 79-75.
 
Со по 15 поени најефикасени во редовите на аеродромци беа Марко Симоновски и Ксавиер Темс, додека Ѓорѓе Дреновац средбата ја заврши со 14 постигнати поени. 
 
Со оваа победа, а на три кола до крајот на Супер лигата,  МЗТ Скопје и дефинитивно го потврди своето место во полуфиналето на плејофот. 
 
Останатите два натпревари од ова коло ќе се играат претстојните два дена. 
 
Утре, во Скопје, екипата на Карпош Соколи го пречекува Фени Индустри во натпревар кој ќе започне од 18 часот, додека во сабота од 17 часот ќе се игра средбата Куманово – Работнички. 
 
Табела: МЗТ Скопје Аеродром 14 бода, Работнички 10, Карпош Соколи 10, Кожув 9, Куманово 7, Фени Индустри 7.