Свет
14. September 2016 - 10:54

Се преврте туристички автобус, 24 лица повредени

Автобусот со туристи ноќеска се превртел во Барселона при што се повредени 24 лица, од кои три потешко, соопштија итните служби.

Сред ноќта и бурата автобусот се превртел на една од обиколнциите од градот додека се движел кон аеродромот Ел Прат.

Photo published for 24 Tourists Injured In Barcelona Bus Crash

Меѓу повредените има Англичани, Шпанци, Летонци, Белоруси, Германци, Ирци и Пољаци, пренесува АФП.

 

View image on Twitter
View image on TwitterView image on Twitter

 

Автобусот доаѓал од летувалиштето Лорет де Мар, 75 километри северно од Барселона.