Loading Video...
Свет
18. September 2019 - 21:05

САД ги предупеди граѓаните да не патуваат во Саудиска Арабија

Американскиот Стрејт департмент ги предупреди граѓаните на САД да бидат исклучително внимателни доколку патуваат во Саудиска Арабија.Предупредувањето е објавено на веб страната на Стејт департментот а следи по заканите на јеменските бунтовници Хути за   нови  напади  во Саудиска Арабија. Саботните напади врз два нафтени објекти во сопственост на Сауди Арамко го преполовија дневното производтсво  на нафта на Кралствот кое изнесува   речиси  10 милиони барели .Министерот на енергетика очекува стабилзирање на состојбата идниот месец.