Фудбал
6. January 2020 - 18:12

Роналдо првиот Португалец со хет-трик во Серија-А

Кристијано Роналдо постигна хет-трик и имаше асистенција за да ги предводи Јувентус до 4:0 победа над Каљари, додека Златан Ибрахимовиќ како замена во второто полувреме влезе за Милан при разочарувачкото 0:0 реми со Сампдорија. Затоа, Аталанта, продолжува да „гази“, декласирајќи ја Парма со 5:0 во 18. коло во Серија А, прво во 2020 година.
 
По тешкото прво полувреме против опасниот тим од Сардинија, Роналдо го отвори резултатот во 49. минута, за во 67. минута од пенал да зголеми на 2:0. Финишот беше фуриозен за „старата дама“ – Гонзало Игуаин во 81. минута зголеми на 3:0, а само минута подоцна, ЦР7 го комплетираше хет-трикот за да ги врати Јувентус на првото место на табелата со 45 поени, три повеќе од Интер, кој вечер игра со Наполи.