Свет
20. May 2017 - 8:41

Рохани во убедливо водство на претседателските избори во Иран

Актуелниот ирански претседател Хасан Рохани е во убедливо водство на вчерашните претседателски избори во Иран, покажуваат официјалните резултати по преброени околу две третини од гласачките ливчиња.

Како што соопшти утринаво иранскиот заменик министер за внатрешни работи Али Астар Ахмади, според досега преброените гласачки ливчиња, умерениот конзервативец Рохани освоил околу 56 проценти од гласовите, додека на второ место е конзервативниот исламист Ебрахим Раиси со околу 39 отсто освоени гласови. 

Според податоците на Централната изборна комисија, на вчерашните избори своето гласчко право го искористиле 56,,41 отсто од околу 40-те милиони регистирнаи избирачи.

Уште пред објавувањето на овие резултати претставник на конзервативните исламисти ја призна победата на Рохани, нагласувајќи дека резиборот на актуелниот претседател е „практично сигурен“.