Македонија
2. April 2021 - 18:05

Рекорден број на 50 починати и 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во земјава

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 4.174 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 580, Битола – 113, Куманово – 75, Прилеп – 59, Велес – 50, Охрид – 43, Кавадарци - 41, Тетово – 38, Гостивар – 36, Струмица – 32, Штип – 31, Кочани – 30, Гевгелија – 27, Ресен – 24, Кичево – 22, Радовиш – 14, Струга – 13, Берово – 12, Неготино - 10, Крива Паланка и Валандово – по 9, Виница – 8, Богданци – 7, Делчево - 6, Свети Николе и Македонски Брод - по 5, Дебар, Пробиштип, Демир Капија и Демир Хисар – по 4, Крушево - 3, Кратово и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 457 оздравен пациент од:

Скопје – 133, Прилеп – 46, Кавадарци – 35, Куманово – 34, Велес – 22, Гостивар – 20, Штип – 19, Тетово и Неготино – по 18, Битола, Гевгелија и Струмица – по 15, Кочани – 12, Кичево – 8, Свети Николе – 7, Берово – 6, Радовиш и Пробиштип – по 5, Ресен, Делчево и Виница – по 4, Валандово – 3, Крива Паланка, Демир Капија и Македонски Брод – по 2, Охрид, Кратово и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 50 починати лица: 19 од Скопје (95г,92г,86г,84г,81г,80г,80г,78г,76г,75г,73г,73г,70г,70г,68г,62г,61г,60г,58г), 4 од Кичево (63г,62г,56г,53г), по 3 пациенти од Куманово (74г,74г,56г), Битола (73г,69г,55г), и Штип (82г,67г,53г), по 2 од Прилеп (82г,53г), Велес (77г,70г), Струмица (84г,74г) , Кочани (66г,63г) и Крива Паланка (77г,53г), а по еден пациент е пријавен од Тетово (46г), Гостивар (65г), Кавадарци (65г), Охрид (58г), Струга (72г), Неготино (62г) и Ресен (76г). 46 пациенти се починати во болнички услови, додека 4 пациенти се починати во домашни услови.

Направени се 4.174 тестови преку: ИЈЗ-641, ЦЈЗ Скопје-95, ЦЈЗ Битола-151, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-6, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–8, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–74, МАНУ-152, Жан Митрев (Филип Втори)-193, Авицена-364, Биотек-369, Систина-326, лабораторија Лаор-259, Синлаб - 61, Ремедика-41, Плодност – 62, Генеа – 7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.361.

Досега во земјата се направени вкупно 633.407 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 132.740, бројката на оздравени пациенти е 108.197, на починати е 3.860, а бројот на активни случаи изнесува 20.683.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 59394, активни 10281

Прилеп 7190, активни 1106

Куманово 7020, активни 966

Тетово 6397, активни 633

Гостивар 4612, активни 501

Велес 4618, активни 780

Кавадарци 4532, активни 727

Битола 4637, активни 897

Штип 4338, активни 464

Охрид 4219, активни 837

Струмица 3338, активни 391

Струга 2711, активни 257

Кочани 2297, активни 269

Кичево 2054, активни 203

Неготино 1958, активни 382

Гевгелија 1886, активни 410

Свети Николе 1285, активни 125

Крива Паланка 1089, активни 115

Ресен 1039, активни 182

Радовиш 926, активни 128

Дебар 864, активни 60

Делчево 851, активни 93

Берово 862, активни 122

Пробиштип 707, активни 102

Виница 630, активни 87

Валандово 534, активни 95

Крушево 438, активни 127

Богданци 417, активни 81

Демир Капија 364, активни 84

Кратово 334, активни 29

Демир Хисар 330, активни 44

Македонски Брод 308, активни 41

Пехчево 236, активни 36

Македонска Каменица 211, активни 17

Дојран 114, активни 11