Ракомет
14. јуни 2018 - 14:28

Речиси познати сите европски селекции учесници на СП во ракомет 2019 г.

Остануваат уште две празни места за европските селекции, за завршницата на Светското ракометно првенство што во 2019 ќе се одржи во Германија и Данска 
 
репрезентацијата на Македонија е една од седумте кои преку бараж дуелите одбезбедија пласман на ракометниот Мундијал. Последните две места ќе бидат пополнети вечерва, но повеќе од јасно е дека Хрватска и Србија кои остварија убедливи триумфи на првите дуели против Португалија и Црна Гора ќе бидат селекциите кои ќе го заокружат спискот на репрезентации од Европа. 
 
 
РЕЗУЛТАТИ ОД  БАРАЖ ДУЕЛИ ЗА СП 2019 (реванш натпревари)
 
ВТОРНИК 
РУСИЈА* - ЧЕШКА 29-21  /26-27/
ШВАЈЦАРИЈА - НОРВЕШКА* 33-30 /26-32/
 
СРЕДА 
РОМАНИЈА - МАКЕДОНИЈА*  25-26 /24-32/
УНГАРИЈА - СЛОВЕНИЈА 22-26 /29-24/
ШВЕДСКА - ХОЛАНДИЈА 26-20 /24-25/
АВСТРИЈА - БЕЛОРУСИЈА 31-26 /28-28/
ИСЛАНД    - ЛИТВАНИЈА 34-31 /27-27/
 
ЧЕТВРТОК 
20:00  ЦРНА ГОРА - ХРВАТСКА ______ /19-32/
22:00  ПОРТУГАЛИЈА- СРБИЈА     ______ /21-28/