Фудбал
4. јуни 2024 - 10:10

Реал Мадрид го објави трансферот на Килијан Мбапе

Реал Мадрид официјално објави дека големата ѕвезда на Пари Сен Жермен и Франција, Килијан Мбапе ќе биде фудбалер на 15-кратниот европски првак. 25-годишниот фудбалер пристигнува на слободен трансфер откако не сакаше да го продолжи договорот со парижаните, кој истекува на крајот на месецот.

Според информациите, француската фудбалска суперѕвезда првично ќе го носи дресот со број 9 во својата прва сезона, а подоцна ќе го добие неговиот омилен број 10, кој моментално го носи легендата Лука Модриќ.

Мбапе влезе во големиот фудбал со Монако пред да се пресели во ПСЖ на позајмица во 2017 година со задолжителна откупна клаузула за тогаш рекордна сума од 180 милиони евра, која беше платена следната година.

Мбапе освои шест титули со ПСЖ и четири Купа на Франција, два пати Лига купот, три пати францускиот Суперкуп, а има и едно загубено финале во Лигата на шампионите. Со „петлите“ стана светски шампион во 2018 година во Русија, а четири години подоцна стигна до финалето на Светското првенство во Катар, освојувајќи ја Лигата на нации во 2021 година. Моментално Мбапе е капитен на Франција и досега во репрезентацијата има 77 натпревари и 46 голови.

Мбапе е избран за француски фудбалер на годината (три пати), како и за играч на годината во Лига 1 (пет пати). Во последните шест години тој постојано беше стрелец број 1 во француското елитно првенство.