Балкан
5. јуни 2023 - 14:20

Радев го потпиша указот со предлог за избор на премиер Николај Денков

Бугарскиот претседател Румен Радев го потпиша указот на 49. Народно собрание со предлог на втората по големина пратеничка група за премиер Николај Денков, соопшти прес-службата на претседателот.

Указот е издаден по средбата со претставниците на „Продолжуваме со промената – Демократска Бугарија“, кои претпладнето го вратија завршениот втор мандат за формирање влада.

„На Бугарија и требаат институции и политичари кои всушност се предводени од бугарскиот народ, кои работат за безбедност, правда и против корупцијата, како што очекуваат сите угледни бугарски граѓани. Да го зајакнеме суверенитетот на државата и да работиме на продлабочување на нашите европски интеграции“, порача Радев денеска на средбата со пратениците од ПП-ДБ.

Претседателот на Народното собрание (НС) Росен Желјазков за утре свика вонредна седница на чиј дневен ред се три точки – избор на премиер, усвојување на структурата на Советот на министри и избор на состав на кабинетот.