Loading Video...
Свет
17. September 2019 - 19:16

Путин му нуди на Ријад да купи руско оружје

Саудиска Арабија може да ги заштити своите нафтени објектти  од напади со дронови со руски воздушен одбранбен систем. Предлогот  до Ријад го уапти  Путин. - Саудиска Арабија треба да донесе паметна одлука, како што направи Иран со купувањето на нашиот С-300 и како што направи Ердоган кога реши да го купи нашиот најнапреден систем за воздушна одбрана Триумф С-400“Овие системи можат  да одбранат секаков вид инфраструктура во Саудиска Арабија од секаков вид на напад истакна Владимир Путин ,претседател на Русија.  Саботните напади врз саудиските нафтени објекти доведоа  до  значително намалување на глобалните резерви на нафта и пораст  на цената на црното злато. Ријад се уште не објавил кој е одговорен  за нападите , за кои веднаш  јеменските бунтовници  Хути се пофалија дека ги извршиле.