Loading Video...
Фудбал
17. September 2022 - 20:00

Прва МФЛ: Победи на Струга, Работнички и Македонија ЃП

Продолжува маестралната серија на фудбалерите на Струга ТЛ во домашното првенство. Во 8. Коло стружани ја забележаа и осмата победа  совладувајќи го тимот на Тиквеш со 2-0. 
Новиот триумф го најави искусниот Ибраими а конечните  2-0 ги постави Илиески. 
Значајна победа во оваа рунда забележа и Работнички кој славеше минимално против несигурната Победа.  Единствениот погодок беше дело на Рушевиќ по што гостите од Прилеп  имаа неколку убави удари но Алексовски успеа да ги одбрани. 
Во единствениот натпревар од 5. Коло во Втората македонската фудбалска лига Гостивар и Воска одиграа 2-2 во меч со пресврти. 
Средбата беше вистинско дерби па имаше и жестоки сцени на трибините каде дојде до судир помеѓу навивачите на двете екипи.  Останатите средби се играат утре. 

ПРВА ЛИГА 8.КОЛО

А.ПАНДЕВ – МАКЕДОНИЈА ЃП 0:1

(/Стојкоски 10.)

РАБОТНИЧКИ – ПОБЕДА 1:0

(Рушевиќ 30./)

ШКЕНДИЈА – ШКУПИ 0:0

СТРУГА ТЛ – ТИКВЕШ 2:0

(Ибраими 9.. Илиески 88.)

УТРЕ:

СКОПЈЕ – БРЕГАЛНИЦА

СИЛЕКС (СЛОБОДЕН)