Кошарка
23. November 2015 - 9:12

Прва лига: Победа на Карпош Соколи над Работнички

Лидерот Карпош Соколи убедливо со 87:64 го победи Работнички во дерби натпреварот од 7.коло во Првата македонска кошаркарска лига одигран вчеравечер во арената „Борис Трајковски“ во Скопје.
 
За Карпош Соколи ова беше шестата победа, а за Работнички трет пораз во серија.
Гостинот од „Градскиот парк“ без репрезентативецот Бојан Трајковски беше рамноправен ривал само во првото полувреме кое заврши со 40:35, а во продолжението се беше во знакот на домаќините. Клучната предност кошаркарите на Карпош Соколи ја обезбедија во третата четвртина која ја добија со 22:12.
 
Во редовите на Карпош Соколи најзаслужни за новиот успех беа Глен Дендриџ со 23  поени, Дарко Соколов со 14 и Филип Шепа со 13 поени.
Кај поразениот Работнички двоцифрен број на поени постигнаа Виктор Крстевски 15, Стојан Ѓуровски 13, Димитар Мираковски Андреј и Цветковски по 10 коша.
 
Во првиот меч од оваа рунда, Кожув на гости беше поуспешен од Куманово со 83:80.
 
Утре играат Струмица – Фени Индустри, а в среда Бест – МЗТ Скопје Аеродром.
 
Табела: Карпош Соколи 13 бодови, МЗТ Скопје Аеродром 11, Кожув 11, Куманово 10, Работнички 10, Фени Индустри 9, Струмица 8 и Бест 6.