Балкан
12. March 2020 - 10:53

Прв смртен случај од коронавирусот во Грција

Во Грција рано утрово беше регистрирани првиот смртен случај од коронавирусот, откако почина 66-годишниот маж кој во изминатите денови беше критична состојба, јави дописничката на МИА од Атина.

Лицето беше дел од групата која на 27 февруари се врати од поклоничко патување во Израел и Египет.

Министерството за здравство на Грција соопшти дека 66-годишниот Грк, претходно имал здравствено проблеми, а на 2 март 2019 бил хоспитализиран, а во изминатите шест дена беше префрлен во Одделението за интензивна нега.