Македонија
16. February 2021 - 12:41

Приведен 26-годишник затоа што го нападнал татко му

Дваесет и шест годишник бил приведен во полицијата откако неговиот татко го пријавил дека го нападнал. Според пријавата на 47-годишниот татко, синот при нападот користел и остар предмет.

– Ноќеска околу 1 часот и 25 минути, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 26-годишниот тетовец К.В., кој претходно физички го нападнал неговиот 47-годишен татко Л.В. Во нападот, според пријавеното, тој употребил и остар предмет. К.В. задржан е во Полициската станица Тетово. Се расчистува и документира случајот и ќе му биде изготвен соодветен поднесок, информира Марјан  Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Во 2020 година СВР Тетово бележи 74 кривични дела кои се однесувале на семејно насилство, при што најбројни се  оние со употреба на физичка сила и нанесување на телесни повреди како и загрозување на сигурноста.