Македонија
7. December 2022 - 9:58

При преглед кај грчки државјанин, пронајдени 1250 кутии шверцувани цигари

– Полициски службеници утрово на граничниот премин Стар Дојран при преглед во патничко возило „ауди А8“ со црногорски национални ознаки управувано од грчки државјанин,  биле пронајдени 1250 кутии цигари за кои не поседувал документација.

– Денеска  во 00:15 часот на граничен премин Стар Дојран, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Стар Дојран, во координација со царински службеници откриле кривично дело „криумчарење“ по член 278 од Кривичниот законик. При преглед во патничко возило „ауди А8“ со црногорски национални ознаки, управувано од С.П.(66) од Република Грција, во посебни прегради во багажникот биле пронајдени 1250 кутии цигари за кои не поседувал документација, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Од МВР посочуваат дека возилото и цигарите биле преземени од Царинската управа за понатамошна постапка.