Фудбал
16. September 2017 - 9:31

Премиер лига: Први бодови за Бурнемут

Фудбалерите на Бурнемут ја постигнаа првата победа во новата сезона од Премиер лигата откако синоќа на „отворањето“ на 5.коло како домаќини го совладаа Брајтон со 2:1.  До првите бодови стигнаа со пресврт бидејќи противникот поведе во 55.минута преку Сали Марч. 
Човекот на пресврт беше Џордан Ајб, кој во игра влезе во 65.минута и асистираше на постигнувањето на двата гола. Во 67.минута стрелец беше Ендрју Шурман, а во 73.минута Џермејн Дефо.
Бурнемут сега е во групата на екипи со три бодови (Лестер и Вест Хем), додека без бод е Кристал Палас. Брајтон со четири бодови остана на 14.место на табелата.
Попладнево се играат уште седум натпревари од 5.коло, а последните два на програмата се утре.