Македонија
17. July 2019 - 14:51

Повреден рудар од пробиштипско Трипатанци

Шеесет и едногодишен рудар во рудникот „Злетово“ во Општина Пробиштип вчера со сопствено возило се пријавил во Итната медицинска помош дека е повреден при работа.

Според информациите од портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова, станува збор за лицето Б.А од село Трипатанци-Драч во Општина Пробиштип, кој откако бил прегледан од лекар од Итната медецинска помош е упатен кон штипската Клиничка болница, каде што му е констатирана повреда во предлот на градниот кош. 

Вработените во Итната медицинска помош во Пробиштип случајот во Полициската станица го пријавиле синоќа во 17.55 часот.