Свет
8. February 2023 - 10:01

Повеќе од 9.000 загинати во двата земјотреса во Турција и Сирија

Вработените во итната помош поминаа уште една студена ноќ за да ги спасат луѓето заробени под урнатините на илјадници згради.

Роднини на жртвите се приклучија во спасувањето во еден од најтешко погодените градови во Турција, додека некои семејства се пожалија дека на спасувачките служби им треба премногу долго за да реагираат во некои области.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција во 10-те најпогодени провинции.

Земјите ширум светот испраќаат помош - специјализирани тимови, кучиња трагачи и опрема.

Дел од меѓународната помош пристигнува во Сирија, но пристапот е ограничен поради оштетените патишта.