Балкан
23. December 2019 - 8:55

Поплавени објекти и реки пред излевање - големи проблеми во Словенија

 Обилните дождови и силниот ветер втор ден предизвикуват проблеми во Словенија. Властите попладнево излегоа со предупредување за загрижувачки раст на водостоите на повеќе реки во централниот и јужниот дел на земјата, јави дописникот на МИА од Љубљана.

„Жолта” алертна фаза за опасност од излевање на реките и поплави веќе е прогласена. Најкритично е во средниот тек на Сава, Љубљаница, Драва. Со вода забрзано се полнат и Крашките полиња.

Веќе се поплавени делови од приморјето, а на некои места на крајбрежјето длабочината на водата која се изли е 30 сантиметри.

Пожарникарите од 21 противпожарен дом, мораа по повик да се вклучат во испумпувањето на вода од повеќе домови, штали и деловни простории, пред се во општина Словен Градец. Според најавите на метеоролозите врежите од утре постепено ќе престануваат.