Свет
21. September 2021 - 13:43

Полицијата во Мелбурн со гумени куршуми за растерување на антиваксерите

– Полицијата во Мелбурн употреби спреј и гумени куршуми за растерување на демонстрантите кои се противат на задолжителната вакцинација против коронавирус за градежните работници.

Протестот е насочен против прописите на Владата на сојузната држава Викторија, чиј главен град е Мелбурн, инаку втор по големина во Австралија, според кои сите градежни работници треба да бидат вакцинирани.

„Најмалку тројца полицајци се повредени, а повеќе од 40 лица се приведени“, изјави началникот на полицијата во Викторија.

За време на протестот беа распоредени околу 500 полицајци, а неколку новинари беа нападнати.

Повеќе од илјада демонстранти во работни униформи маршираа во центарот на Мелбурн, фрлајќи светлосни ракети и шишиња.

Неколку часа противниците на задолжителната вакцинација се спротивставуваа на повиците на полицијата да се разотидат.

Ова се втори демонстрации од ист тип за два дена, првите беа на стотици работници во понеделникот кога беа скршени излозите во центарот на Мелбурн.

Мелбурн веќе седум недели се наоѓа во строг карантин во обид да се спречи брзото ширење на Делта сојот на коронавирусот. Сепак, жаришта на заразата се забележани на градилиштата каде што почитувањето на мерките не е задоволително, наведуваат властите.

Тие синоќа објавија дека градежната индустрија од денеска ќе биде затворена две недели во Мелбурн и некои регионални области.

Притоа, посочија дека сите работници ќе мора да ги исполнат здравствените барања пред повторно отворање и да примаат барем една доза од вакцината пред да се вратат на работа на 5 октомври.

– Бевме јасни, ако не ги почитувате прописите, нема да се двоумиме да преземеме мерки, рече министерот за индустриски односи на Викторија, Тим Палас, објавувајќи ја одлуката на властите за затворање на градилиштата.

Државата Викторија регистрираше 603 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа.