Македонија
8. April 2020 - 15:58

Почина родилката позитивна на Ковид-19, новороденчето кое е негативно на коронавирусот е во добра состојба

Министерството за здравство попладнево соопшти дека почина родилката позитивна на Ковид-19 од Куманово, која на 30 март на Клиниката на гинекологија и акушерство роди недоносено машко бебенце. Бебето е во добра состоја, но е се уште на интензивна нега на Клиниката за гинекологија.

-Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на Ковид-19 од Куманово на 27 години. Таа на 30 март на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје роди недоносено машко новорoденче, негативно на вирусот. Родилката беше префрлена на Инфективната клиника на 31 март поради влошена клиничката слика и отежнато дишење. И покрај напорите на лекарите, брзиот и агресивен развој на болеста беше фатален, се наведува во соопштението од  Министерството за здравство.

Клиниката за гинeкологија и акушерство информира дека, како што се посочува, бебето е во добра состојба, се уште е на интензивна нега и под постојан надзор на тимот од клиниката.