Живот
28. November 2016 - 16:22

Почина еден од актерите во серијата „Пријатели“

Славниот американски актер, прочуената сериска и филмска ѕвезда Рон Глас, почина во својот дом во Лос Анџелес на 25 ноември во 71 година, потврдија странските медиуми.

Актерот во својота богата кариера има шаролика улога, а една од препознатливите беше и во легендарната хумористична серија „Пријатели“. Освен тоа глумеше и во серијата „Ѕвездени патеки“, „CSI“, „Firefly“ и други.

Засега не е познато дали е во прашање изненадувачка смрт или здравствени проблеми, а од славниот актер се простија и неговите колеги и пријатели преку Твитер.

Да потсетиме, Глас се појави во две епизоди од култните „Пријатели“ во улогата на адвокатот на Рос, за време на разводот, а беше и познат по играњето на прочуениот детектив Рон Харис.