Loading Video...
Фудбал
28. March 2019 - 16:51

Победи на Шкендија и Вардар

 
 
Двете првопласирани екипи на табелата во ПМФЛ Шкендија и Вардар забележаа победи во дуелите од 24.коло. 
 
Лидерот и актуелен првак Шкендија со 3-0 славеше на гостувањето кај Силекс, додека Вардар во градското дерби како „гостин“ го победи Работнички со 2-0. 
 
Триумф на гости оствари и екипата на Македонија Ѓорче Петров кој со 1-0 славеше кај Шкупи.
 
Честа на домаќините ја одбрани ренова која во најефикасниот дуел ја победи Беласица со 3-2.
 
Дуелот меѓу Победа и Академија Пандев ќе се игра на 1.мај, а веќе во недела на програмата се средбите од 25-коло. 
 

ТАБЕЛА:

1

ШКЕНДИЈА

53

2

ВАРДАР

45

3

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ

42 (-1 натпревар помалку)

4

РЕНОВА

33

5

ШКУПИ

33

6

РАБОТНИЧКИ

31

7

МАКЕДОНИЈА ГП

29

8

СИЛЕКС

24

9

БЕЛАСИЦА

19

10

ПОБЕДА

18 (-1)