Свет
30. November 2022 - 16:52

Писмо-бомба експлодира во украинската Амбасада во Мадрид, повреден е вработен

Член на персоналот на амбасадата добил полесни повреди и е префрлен во болница, се наведува во соопштението на полицијата.

Инцидентот го истражуваат форензичарите и разузнавачките служби, се истакнува.

Амбасадата на Украина во Шпанија не била веднаш достапна за коментар за Ројтерс.

Областа околу амбасадата е блокирана, јавуваат шпанските медиуми.