Loading Video...
Фудбал
21. јуни 2021 - 14:54

Перу славеше над Колумбија

И во Јужно Америка се игра континенталното првенство. 
 
Во натпревар од 2.коло на Б групата, на Копа Америка, селекцијата на пери ја победи Колумбија со 2:1. 
 
Со голот на пена во 17-минута Перу поведе со 1:0. Во вториот дел, Борја во 53-тата го израмни резултатот, а Мина со авто-голот во 64-минута му ја донесе победата на Перу. 
 
Со оваа победа Перуанците се вмешаа во трката за позициите на табелата што носат прогрес во следната рунда. 
 
Бразил е лидер во оваа конкуренција со максимални 6 бодови, додека Колумбија која остана на 4 бодови има одиграно натпревар повеќе од Пери кој е трет со три бода. 
 
Вечерва од 23 часот се игра и дербито од А групата меѓу Уругвај и Чиле.