Свет
6. April 2017 - 8:33

Пенс: Сите опции на маса во однос на одговорот на хемискиот напад на Сирија

Потпретседателот на САД Мајк Пенс изјави дека „сите опции се на маса“ што се однесува до тоа како ќе одговори државата на наводниот хемиски напад во Сирија.

Пенс во интервју за Фокс њуз ја повика Русија да ги исполни своите обврски од договорот од 2013 година, да се елиминира хемиското оружје во Сирија.

САД го обвинија сирискиот режим за нападот од вторникот во кој беа убиени најмалку 86 луѓе.