Свет
19. April 2019 - 15:12

Откриено за што ќе зборуваат Путин и Ким: Едно прашање ќе биде централна тема - целиот свет го чека одговорот

Потпаролот на Кремиљ Димитриј Песков изјави дека рускиот и северокорејскиот лидер Владимир Путин и Ким Џонг-Ун имаат пред себе „голем број на прашања“ за кои ќе разговараат во текот на престојната средба. 
 
- Прво најважно во развојот на билетералните односи, второ за дебуклеаризацијата и регионалната соработка, така да распонот на прашања за кои тие ќе расправаат прилично е голем, рекол Песков, пренесуваат светските производи. 
 
Тој ги потсети новинарите дека станува збор за самит на двете соседни држави, кои делат прилично иста граница. 
 
- Нашите земји не се сместени на различни континенти, ние граничиме едни со други, нагласи Песков коментирајќи го барањето да ги спореди предстојните разговори меѓу Путин и Џонг-ун и самитот на престедателот на САД и лидерот на Северна Кореја.
 
Говорејќи за очекувањата на Кремиљ од сотанокот на двата лидери, Песков потсетува дека „Москва и Путин немале одвоени разговори со северокорејското раководство подолго време“.
- Како што се сеќавате, Путин го посети Пјонгјанг почетокот на 2000 година кога имал контакти со северокорејските делегати на највисоко ниво. После дошло до долга пауза кога доминарало прашањето за денуклеаризација на Корејскиот полуостров, потсети потпаролот на Кремиљ. 
 
Исто така потпаролот потсетува дека Русија ја поддржува денуклераизацијата на Северна Кореја, односно на корејскиот полуостров.