Фудбал
15. May 2018 - 19:08

Освои трофеј и пак го сменија!

Ден по освоената титула, тренерот на Динамо Загреб, Никола Јурчевиќ доби отказ. Клубот соопшти дека Извршниот одбор решил тренееот да биде разрешен од функцијата.
 
На клупата на најтрофејниот клуб во Хрватска, Јурчевиќ, се задржа само два месеци. Иако ја освои титулата, лошите резултати придонесоа да добие отказ. Во последните пет натпревари Динамо забележа само една победа, еднаш одигра нерешено и доживеа три проази.
 
Според хрватските медуми насериозан кандидат за нов тренер на Динамо бил Ненад Бјелица, актуелен тренер на Лех од Познан.