Балкан
26. September 2023 - 10:47

Објавена снимка од дрон од вооружената група која го изврши нападот во Бањска

Снимка од дрон објави владата на Косово на која според нивните наводи се гледа движењето на вооружената група која изврши напад во близина на српскиот православен манастир во Косово во неделата.

30-тина маскирани лица во борбени униформи побегнале во манастирот откако отвориле оган врз полициска патрола во близина на селото Бањска, при што беше убиен еден косовски офицер, а ранет уште еден припадник на косовската полиција.

Според неофицијални информации, убиените Срби се жители на северно Косово.